МІРНА ВИЛКА І СЛЬОЗИ

На мій суб’єктивний погляд.

 Застосування заміру діаметра колоди по новому (за серединним діаметром в корі) отримав неоднозначну оцінку всіх.

Взято з
https://lis-ck.gov.ua/wp-content/uploads/2020/09/
119079503_662437077716942_
8257838744258892441_o.jpg

Мабуть немає лісівника який би не «ПОХВАЛИВ» новий підхід. Заготівля деревини досить специфічний процес і кожен пристосовується як може. Адже, час це гроші. Не може працівник бігати за трактором і міряти серединний діаметр чи може? Як керівник може вибірково перевірити відповідність заміряного серединного діаметру колод, складених у штабель. Адже, люди різні і підходи різні. Інколи буває потреба перевірити, а чи не обманює працівник свого керівника, чи не так? Як перевірити відповідність серединного діаметру колод, коли авто завантажене деревиною? Потрібно його розвантажити. А хто оплатить операцію розвантаження та завантаження назад, питання відкрите.

Досить цікаво було пошукати інформацію про це в мережі інтернет і все що вдалось знайти висновки робіть самі.

1 січня 2019 року, лісова громада держави та господарюючим структурам, які використовують у виробництві деревину перейшли на національні стандарти гармонізовані з європейськими, в яких суттєво змінені підходи до визначення розмірно-якісних характеристик в лісоматеріалах.

(з ресурсу http://dklg.kmu.gov.ua/forest/control/uk/publish/article?art_id=197384&cat_id=32888 )

Національні стандарти також змінили спосіб заміру діаметра колоди з верхнього діаметра без кори відповідно до таблиця об’ємів ГОСТ 2708-75 на серединний діаметр колоди з корою відповідно до ДСТУ 4020-2-2001. Новий стандарт 2001 року (ДСТУ 4020-2-2001) передбачає рівняння для визначення товщини кори колоди, адже ділова деревина обліковується без кори. Товщина кори залежить від ряду факторів та складно прогнозована. Новий ДСТУ передбачає, що в окремих регіонах товщина кори різна та дозволяє розробку нових коефіцієнтів за потреби.

В мережі інтернет знайдено публікацію «Проблемы лесного рынка Украины, связанные с измерением, сортиментацией и оценкой качества древесины в круглом виде Валерий Подкорытов Консультант Всемирного Банка, директор ООО «Ванеса»» силка (https://wood.openforest.org.ua/wp-content/uploads/2019/12/problemy-rynka_sortimentacziya.pdf) Валерий Подкорытов Консультант Всемирного Банка, директор ООО «Ванеса» 15.01.2012

Автор вказує на «А вот дальше начинается самое интересное. Оригинал prEN 1309-2:1998 допускает одновременно производить замер и по верхнему диаметру с использованием таблиц, официально принятых в стране поставки. Эти таблицы должны обеспечивать объем, соответствующий объему по срединному диаметру. Для этого нужна еще одна формула. Но ничего подобного в ДСТУ 4020-2-2001 нет. Хотя он тоже отмечает, что для определения объема по верхнему диаметру необходимо использовать таблицы, официально утвержденные в стране поставки. Эти таблицы должны обеспечивать объем, соответствующий объему по срединному диаметру. И тут же приводится национальное примечание:

  • В Украине для определения колод по верхнему диаметру руководствуются
  • таблицами, приведенными в ГОСТ 2708.

Но указанные таблицы никогда не обеспечивали объем, соответствующий объему по срединному диаметру. Погрешность измерений между этими двумя методами составляет ± 10%.»